* Pomoč hrtom * Seznam forumov

 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov  Registriraj seRegistriraj se  PrijavaPrijava 




MASAŽA PSOV

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    * Pomoč hrtom * Seznam forumov -> HRTI IN ZDRAVJE
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
nuska
Administrator foruma


Pridružen/-a: 06.12. 2008, 21:29
Prispevkov: 3433

PrispevekObjavljeno: 05 Feb 2009 20:08    Naslov sporočila: MASAŽA PSOV Odgovori s citatom

MALA ŠOLA MASAŽE , 1. DEL


Povzeto po knjigi The Healing Touch for Dogs avtorja dr. Michaela W. Foxa



Namesto uvoda


O "čudežnem" učinku masaže na živali sem se prvič prepričal leta 1970, ko sem preučeval vedenje volkov in sem moral zdraviti eno od svojih volkulj, ki je bila udeležena v mojih raziskavah. Volkulja se je okužila z virusom pasje kuge in zbolela za encefalitisom - hudim vnetjem možganov. Bila je res hudo bolna in se ni odzivala na običajne metode zdravljenja. Moje prejšnje izkušnje s psi, ki so dobili to bolezen, so bile še v vsakem primeru negativne, na veterinarski fakulteti pa so nas učili, naj takšne živali evtanaziramo. Vendar mi nekaj ni dopustilo, da bi se vdal. V nekem trenutku sem se zaradi nemoči, nekakšne slutnje in tudi zaradi pozitivnih izkušenj, ki sem jih z masažo imel pri ljudeh, pri bolni volkulji odločil poskusiti z masažo.


Seveda sem bil sprva zelo previden in sem jo masiral zelo nežno in zadržano. Pri tem sem ves čas oprezal za njenimi odzivi. Zdelo se je, da v mojih masažnih gibih in tihem prigovarjanju uživa. Na začetku sem ji rahlo zmasiral mišice okoli vratu in glave, saj so bile zaradi pogostih napadov krčev močno napete. Odzvala se je pozitivno, saj se je sprostila in zaspala.


Toda iz ure v uro je postajala vse šibkejša; krči so se širili po vsem telesu in sunki drhtavice so ji pretresali ude. Zato sem ji zmasiral še tačke, nato pa izvedel vzdolž njene hrbtenice navzdol in navzgor globinsko masažo. Ker sem imel občutek, da jo to sprošča in ji vrača energijo, sem jo še naprej redno vsake tri ure masiral 15 minut. To sem počel pet dni, noč in dan. Ne morete si predstavljati mojega veselja in zadovoljstva, ko sem spoznal, da ima masaža nanjo tudi zdravilne učinke!


Vendar zdravljenje ni bilo preprosto, saj ga je dodatno zapletalo dejstvo, da je imela volkulja zadnji dve nogi paralizirani. Kadar je želela piti ali izprazniti mehur oziroma črevo, mi je to nakazala z različnimi gibi glave. Več dni zapored sem ji moral ročno prazniti mehur. Toda ob redni vsakodnevni masaži - še zlasti masaži zadnjih tačk in hrbtenice - je postopno pridobivala nazaj nadzor tudi nad mehurjem in mišični tonus se ji je povrnil. Šibkost zadnjih okončin ji je delno ostala, vendar se je naučila to dobro kompenzirati.


Zgodba ima srečen konec. Volkulja si je opomogla brez zdravil, z izjemo injekcij glukozne fiziološke raztopine in fenobarbitala, ki je pomagal obvladovati krče. Preživela je še osem aktivnih let in nekaj mesecev po okrevanju od bolezni, ki bi jo kmalu pokončala, povrgla leglo zdravih mladičev.


Po tem sem masažo s pridom uporabil še neštetokrat. Moji bolniki so bili psi in mačke z najrazličnejšimi zdravstvenimi težavami, od splošnega pomanjkanja vitalnosti, okrevanja po bolezni ali posledic staranja, do specifičnih težav, kot so artritis, zvini in pooperativno zdravljenje zlomljenih okončin. Na podlagi svojih izkušenj in tudi čvrste medicinske znanstvene osnove danes verjamem, da je masaža eden bistvenih sestavnih delov holističnega zdravljenja domačih ljubljenčkov. Poleg tega, da deluje zdravilno, pa tudi pomaga zbliževati žival in njenega skrbnika.


Iz masaže naredite ritual


Pri tem dosledno upoštevajte naslednja pravila:



Potrebna sta čas in potrpežljivost. Če masirate mladičke, vpletite vmes še umirjeno igro in naj masaža ne traja dlje kot nekaj minut. Pri psih, starih šest mesecev in več pa lahko trajanje masaže postopno podaljšate na 10, 15 ali celo 20 minut.
Med masažo se z živaljo pogovarjajte s tihim, pomirjujočim glasom.
Ko iz rahle masaže prehajate na globinsko mišično masažo, spremljajte odziv vašega ljubljenčka in če odreagira z napetostjo, pritisk takoj popustite.
Pohvalite ga za sproščenost. Morda boste celo začutili, kako se vajini energiji združujeta v sinergiji.
Masaži namenite poseben čas in prostor. Če je žival pravkar jedla, ali pričakuje hranjenje oziroma sprehod, čas za masažo ni najbolj primeren.
Izklopite telefon in vključite tiho glasbo, ki bo zakrila morebitne moteče zvoke iz soseščine ter tako živali kot vam pomagala k sprostitvi.
Ne vrzite puške v koruzo! Nekateri psi (mačke redkeje) se z masažo preprosto ne morejo sprijazniti; vrzok je lahko njihov temperament, travma iz preteklosti ali način vzgoje. Poskušajte še naprej, kajti kar na lepem si boste morda nepričakovano pridobili njegovo zaupanje. In ko dosežete to, boste resnično lahko dosegli navidez neverjetne stvari.

Nekaj pravil, ki si jih pri masaži velja zapomniti:


Žival na masažo navajajte postopoma, da se privadi vaših dotikov po celem telesu.
Vedno začnite masažo z božanjem, za sprostitev. (Strokovni izraz za to je effleurage.)
Faza sproščanja je pomembna tudi zato, ker sprosti tudi vas.
Po uvodu sledi masaža hrbta: začnemo jo na tilniku in se polagoma pomikamo proti križu in trtici.
Sledi masaža glave in vratu ter obraznih in čeljustnih mišic.
Naslednji korak je masaža ramen in prednjih tačk.
Zatem se lotimo masaže prsi in trebuha.
Masažo zaključimo z boki in zadnjimi tačkami.

Masažne tehnike


Ker imajo različni deli telesa različen razpored mišičja in kit, uporabljamo zanje različne masažne gibe. Pred začetkom masiranja odstranite z rok ves nakit, vključno z zapestno uro in prstani. Vaši nohti ne smejo biti tako dolgi, da bi z njimi lahko žival ranili ali opraskali.


Za razliko od človeške masaže pri živalih ni treba uporabljati masažnega olja.



Gladenje (effleurage): s plosko dlanjo. Začnemo počasi in zelo narahlo. Postopno povečujemo tako pritisk kot pogostost gibov. Dlani lahko menjavamo, vedno pa gladimo v smeri dlake.

Masaža s prstnimi konicami (tapkanje)

Akupresura (pritiskanje na akupresurne točke)

Globoka masaža mišic (gnetenje oz. petrissage)

Drgnjenje

Zaključni gibi




Kaj je še pomembno


Dober maser je umirjen, zbran in vedno pozoren na odziv masiranca


Pri masaži (in to ne samo pri masaži psa!) je izjemno pomembno psihično stanje maserja in njegova pripravljenost na masažo. Raztresenost, živčnost in neubrano stanje duha lahko povzročijo več škode kot koristi. Če je umirjen in dobro razpoložen maser, se bo hitreje umiril tudi masiranec in tok njegove energije se bo uskladil z energijo maserja. In nasprotno, masiranec bo čutil njego napetost in nezbranost. Zato se na masažo vedno psihično pripravite.


Vedno bodite pozorni na odziv masiranca. Vaš pes bo verjetno trznil ali zagodrnjal, če boste med masiranjem pritisnili na posebej občutljivo ali celo bolečo točko. Na takšnih mestih je celo lahkoten dotik lahko neprijeten. Toda ker vlada med vašo živaljo in vami globoko zaupanje, boste tudi takšne nevšečnosti hitro premagali.


Kaj pa, če je vaš kužek preobčutljiv in se dotikov boji?


V nadaljevanju podajamo seznam pomembnih pravil za masažo psov, ki so nemirni in preobčutljivi za vse dražljaje oziroma se bojijo tudi najrahlejših dotikov po telesu:


Skrivnost uspeha je potrpežljivost in vztrajnost. Naj ponovim: ne vrzite puške v koruzo!
Pes naj masažo dojema kot igro, ne kot hudo resen projekt, ki ga je za vsako ceno treba izvesti. Ne sledite načelu "nič hudega, če boli, gre namreč za tvoje lastno dobro".
Živali nikoli fizično ne prisilite k masaži ali k določenemu položaju.
Uvod naj bodo božanje in pomirjujoči gibi; počgečkajte psa po trebuhu, počohajte ga za ušesi ali na drugem mestu, kjer mu je to v poseben užitek. Potem izvedite nekaj masažnih gibov na zadnjem delu trupa in tačkah, zatem ga spet nekajkrat igrivo počohljajte.
Nikoli ne poskušajte že v prvem poskusu izvesti celotnega postopka masaže. Pes bo kmalu začutil blagodejne učinke žgečkanja, čohljanja in gladenja, zato bo naslednjič bolj pripravljen na masiranje in bo prenesel že nekoliko daljšo masažo.
Če je pes popolnoma nepripravljen sodelovati iz neposlušnostnih razlogov in skuša vsako priložnost spremeniti v norenje, rokoborbo in prekopicevanje ali vam celo "igrivo" grize roko, je čas za nekaj osnovnih ukrepov za zagotovitev poslušnosti. Res ga k masaži ne smete prisiliti, vendar tudi on vam ne sme vsiljevati, kaj bosta skupaj počela. Z odločnim glasom ga opozorite in po potrebi uporabite roke, da ga pripravite k mirovanju (položaj 'sedi' ali 'lezi/prostor'). Šele ko bo poslušen, boste naredili prvi korak k umiritvi in postopnem pripravljanju na stanje dovzetnosti za masažo.

Brez avtoritete tudi zaupanja ni.


Osnovni principi masažne terapije, ki jih morate poznati


Zdaj je znanstveno dokazano, da lahko masaža sproži različne naravne procese samozdravljenja v telesu. Albert Schweitzer je nekoč dejal, da dober zdravik preprosto prebudi "našega notranjega zdravnika". In kakšen je dober zdravnik? Vsekakor tak, ki zaupa vase in v svoje metode.


In kako vemo, da masažna terapija našemu kužku koristi? Novejše raziskave so pokazale, da tako kot ljudje tudi živali v določenih situacijah proizvajajo v telesu opiatne snovi (endorfine in enkefaline), pa tudi prostaglandine. Te snovi skupaj z drugimi hormoni, kot so adrenalin, noradrenalin in kortikosteroidi, sodelujejo v reakcijah organizma na fizični in psihični stres ter v postopkih prilagajanja organizma na stres.


Med masažo se sproščajo omenjene snovi, ki v telesu sprožajo evforijo, analgezijo (lajšanje ali izginotje bolečin) in sprostitev. Obenem masaža pomirja, vzpostavlja ravnovesje in sproža proces samozdravljenja.


Nikakor nepomebno ni tudi dejstvo, da so s poizkusi dokazali, da mladi psi (podobno kot otroci) ob pomanjkanju ljubečega dotika človeške roke hirajo. Po mnenju nekaterih terapevtov pa je dotik živalim potreben tudi iz čisto bioloških razlogov - ker je tak zunanji "input" nujen za delovanje njihovih bioelektričnih energetskih polj.


In ne nazadnje, za vašega psa je močno zdravilna tudi vaša ljubezen.
_________________
Slovensko društvo za pomoč hrtom

http://www.pomoc-hrtom.si/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
nuska
Administrator foruma


Pridružen/-a: 06.12. 2008, 21:29
Prispevkov: 3433

PrispevekObjavljeno: 05 Feb 2009 20:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Toplo priporočam, da masaža postane tudi vaš ritual. Če imate kakeršno koli vprašnje vam bo z veseljem odgovoril fizioterapevt Damjan Žepič.

Damjan že 15 let od kar je spoznal mene, ki sem še na prvi zmenek s sabo pripeljala boksarko pakticira masažo na najinih kosmatincih. Mislim, da smo zadovoljni vsi. Wink





Takole smo se spoznavali na začetuku - dotiki rok in nežna masaža so bile prve stvari, ki jih je Nuska sprejela.
_________________
Slovensko društvo za pomoč hrtom

http://www.pomoc-hrtom.si/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Chef



Pridružen/-a: 26.12. 2008, 11:57
Prispevkov: 104
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 05 Feb 2009 20:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nina, to pa je izčrpen opis z navodili. Bom še ene dvakrat počasi prebrala, da mi vsede tehnika. Sama sicer nisem vedela, niti razmišljala o tem kako pomembna je masaža. Sem pa sama pri našem Chefyju to čisto slučajno odkrila (če se še spomniš, ko sem opisala, da je imel musklfiber). In res mu je neverjetno godilo. Čez dva dni sem ponovno poiskusila, vendar takrat ni bil ravno za akcijo.Tako, da bodo tvoja navodila, da se je potrebno na masašo postopoma z božanjem,z umirjanjem, s čohlanjem...pripraviti, da se pes sprosti in začne zaupati. Tudi zaporedje masiranja, ki si ga navedla, je zelo pomembno - no to, kakšen naj bo vrstni red, se mi niti sanjalo ni.
Krasno, ti še kar napiši kaj za nas - naj ti Damjan pove čim več.

p.s. A, tudi tebe kdaj masira? Mogoče se sliši smešno, vendar mislim čisto dobesedno Laughing Mene moj večkrat (samo ne tako strokovno), vendar ga moram najprej tak milo gledati in prosjačiti... Jaz bi tudi bila en taki čohljasti hrtek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
nuska
Administrator foruma


Pridružen/-a: 06.12. 2008, 21:29
Prispevkov: 3433

PrispevekObjavljeno: 05 Feb 2009 22:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda, v nedeljo zvečer imam rezerviran privatni termin. Wink Baje sem odvisna od masaže. Wink Za kakšen nasvetek pa ni problem. Wink
_________________
Slovensko društvo za pomoč hrtom

http://www.pomoc-hrtom.si/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Gala



Pridružen/-a: 12.12. 2008, 09:24
Prispevkov: 492
Kraj: Kranj & Bloška Polica

PrispevekObjavljeno: 06 Feb 2009 08:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Midva pa Galo odkar je imela nesrečo kar pogosto masirava. Največkrat jo po hrbtu in po celih tacah. In ji kar paše, najprej začne zadovoljno cmokati potem pa zaspi Razz Razz Naš jazbečar pa kar gode ko ga malo pregnetem. Sicer pa mislim da je to koristno za pasje mišice saj potrebujejo tudi razbremenitev Exclamation
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    * Pomoč hrtom * Seznam forumov -> HRTI IN ZDRAVJE Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Blob theme by Edward